Apel Policji do Seniorów

Drodzy Seniorzy!

W ostatnim czasie na terenie miasta i powiatu kaliskiego pojawiły się kolejne przypadki oszustw na szkodę osób starszych metodą na „policjanta" oraz „Funkcjonariusza Centralnego Biura Śledczego Policji". Metody te polegają na tym, że przestępca dzwoni do ofiary, przedstawia się jako funkcjonariusz policji lub Centralnego Biura Śledczego i informuje rozmówcę o tym, że prowadzone są działania mające na celu udaremnienie ataków hakerskich na rachunki prowadzone w bankach.

„Fałszywy funkcjonariusz" podaje często wymyślone nazwisko, a nawet numer odznaki, prosi aby nie przerywać rozmowy telefonicznej i wybrać numer na Policję. Zazwyczaj starsza osoba nie rozłączając poprzedniej rozmowy wybiera alarmowy numer 112. Wtedy inny głos
w słuchawce przekonuje ofiarę, że bierze udział w akcji rozpracowania oszusta. Sprawcy wywierają na ofiarach presję czasu. Nie dają chwili na zastanowienie się czy sprawdzenie informacji o dzwoniącym. Przekonują starsze osoby, że ich pieniądze pomogą w schwytaniu przestępców.

Dlatego przypominamy i apelujemy:

·        funkcjonariusze Policji NIGDY nie informują obywateli o prowadzonych

działaniach operacyjnych,

·        policjanci nie proszą o przekazanie pieniędzy jak również przelanie środków finansowych na wskazane konto,

·        nigdy nie przekazuj gotówki osobom, których nie znasz

·        nie ulegaj presji czasu wywieranej przez rozmówcę w trakcie rozmowy telefonicznej, rozłącz się i o zaistniałej sytuacji poinformuj policję lub najbliższych.

5 lipca 2020r. będziemy obchodzić Uroczystość