Poświęcenie Domu Parafialnego oraz 90-lecie Spółdzielni Mleczarskiej „Lazur”

Wspólnota Kościoła jest otwarta na ludzi, którzy sobie nie radzą. To nie są tylko niepełnosprawni, ale także osoby, którym ciężko w życiu, trzeba im pomóc, podać tę kromkę chleba – mówił bp Edward Janiak w Sanktuarium Matki Bożej Skalmierzyckiej. Biskup kaliski modlił się w intencji pracowników Spółdzielni Mleczarskiej „Lazur” obchodzącej 90. rocznicę istnienia i poświęcił nowy budynek Domu Parafialnego.

 

W homilii bp Janiak, nawiązując do obchodzonego Światowego Dnia Ubogich kreślał, że wspólnota Kościoła jest otwarta na ludzi, którzy sobie nie radzą. – To nie są tylko niepełnosprawni, ale także osoby, którym ciężko w życiu, trzeba im pomóc, podać tę kromkę chleba. Wszyscy jesteśmy zobowiązani do dawania w ten sposób świadectwa o Panu Bogu i wierze – przekonywał biskup kaliski.

Akcentował, że najważniejszą wspólnotą w Kościele jest rodzina. – Jeżeli człowiek wyniesie wartości z rodziny to gdziekolwiek się znajdzie będzie wypełniał ten testament. Nie jest łatwo dawać świadectwo, ale starajmy się w każdym miejscu świadczyć o Chrystusie. W miejscach pracy nie wstydźmy się, że jesteśmy ludźmi wierzącymi – zachęcał kaznodzieja.

Zaznaczył, że każdy człowiek powołany jest do osiągnięcia życia wiecznego: “Panu Bogu na wszystkich zależy. Wychodząc z tej świątyni bądźmy przekonani, że Pan Bóg nas kocha, nawet, kiedy zgrzeszymy zawsze możemy wrócić korzystając z Bożego Miłosierdzia”.

Odwołując się do 90-letniej historii Spółdzielni Mleczarskiej „Lazur” stwierdził, że w tym czasie ze względu na przemiany gospodarcze wiele spółdzielni upadło. – Spółdzielnia „Lazur” jest światową firmą, bo swoje produkty wysyła do 25 krajów. Obecnie zatrudnia prawie 170 osób. Ludzie mają pracę i w ten sposób zapewniają swoim rodzinom bezpieczeństwo. Historia „Lazura” to historia ludzi. Wspominamy też tych, którzy odeszli do wieczności i wypraszamy Boże błogosławieństwo dla pracowników – mówił bp Janiak.

Podczas Mszy św. biskup poświęcił krzyże, które zostaną zawieszone w pomieszczeniach nowego Domu Parafialnego.

Biskup kaliski Edward Janiak odznaczył Srebrnym Pierścieniem św. Józefa osoby zaangażowane w budowę Domu Parafialnego. Takie pierścienie otrzymali: Jerzy Łukasz Walczak, Mariusz Nowicki i Grzegorz Namysł.

Po Eucharystii biskup poświęcił pomieszczenia nowego Domu Parafialnego, w tym mieszkanie wikariusza ks. Marcina Nowickiego. Modlił się też przed obrazem Matki Bożej Skalmierzyckiej.

W kościele pw. św. Katarzyny Aleksandryjskiej (Sanktuarium Matki Bożej Skalmierzyckiej) najstarszą częścią jest kaplica Matki Bożej pochodząca z 1621 r. i posiadająca renesansową kopułę przypominającą kopułę Kaplicy Zygmuntowskiej na Wawelu. Narodowy charakter kaplicy przejawia się w polichromii przedstawiającej w narożnikach orły piastowskie i jagiellońskie.

Centralne miejsce w drewnianym ołtarzu w stylu późnorenesansowym zajmuje duży (104×154) obraz Matki Bożej z Dzieciątkiem. Pochodzenie obrazu nie jest znane. Prawdopodobnie powstał w XV w. i został przywieziony do Włoch. Madonna i Jezus przybrani są w piękne kute w srebrze i złocone sukienki zdobione motywami aniołów i kwiatów. Nad ich głowami widnieją złote korony wysadzane szlachetnymi kamieniami. Wśród wotów znajduje się tabliczka z 1634 r. podarowana przez króla Władysława IV Wazę.

Koronacji obrazu, który czczony jest od ponad pięciu wieków, dokonał koronami papieskimi Pawła VI, 4 września 1966 r., kard. Stefan Wyszyński. Pomimo utrudnień i zakazów ze strony komunistycznych władz na uroczystości zgromadziło się ok. 50 tys. wiernych. Inicjatorem koronacji słynącego cudami był ówczesny proboszcz ks. Alfons Czwojda. Na uroczystości koronacji obok prymasa Stefana Wyszyńskiego i abp Antoniego Baraniaka obecnych było 10 biskupów i 200 kapłanów.

Od 2017 r. Matka Boża Skalmierzycka jest patronką Miasta i Gminy Nowe Skalmierzyce.

 fot. Ewa Kotowska-Rasiak« powrót

Msze święte

Niedziela: 
7.00  9.00  11.00  17.00  

Dni powszednie:
7.30  18.00

Nabożeństwo Drogi Krzyżowej:
17.00 18.00

Gorzkie Żale z kazaniem pasyjnym:
16.00 w niedzielę

Adoracja: Wystawienie Najświętszego Sakramentu
w dni powszednie od 8.00 do 18.00; niedzile i święta od 12.00 do 17.00

Spowiedź święta

Pół gdziny przed każdą
Eucharystią

W pierwszy piątek miesiąca od 15.00 do 16.00 i 16.30 do 18.00
 

Biuro parafialne

Godziny otwarcia: 
od poniedziałku do soboty
po wieczornej Mszy św.,

tel. 517 021 111 

 

Komentarz do Ewangelii

I KOMUNIA ŚWIĘTA 2020

5 lipca 2020r. będziemy obchodzić Uroczystość
I Komunii Świętej w naszej parafii.