UROCZYSTOŚCI ODPUSTOWE

 W czwartek, 15 sierpnia, odbył się coroczny odpustu w parafii Rzymskokatolickiej pw. Św. Katarzyny Aleksandryjskiej Sanktuarium Matki Bożej Skalmierzyckiej.

W uroczystość Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny, w Sanktuarium Maryjnym w Skalmierzycach, miały miejsce uroczystości odpustowe. Od niedzieli parafianie, mieszkańcy Skalmierzyc i pielgrzymi uczestniczyli w rekolekcjach, które prowadził o. Cezary Prussak. Przed Cudownym Obrazem Matki Bożej wierni zanosili swoje prośby i podziękowania. Sumie odpustowej przewodniczył i homilię wygłosił abp Marian Gołębiewski z Wrocławia. Metropolita senior poświęcił kwiaty i wieńce żniwne.

Uczestników uroczystości powitał ks. kan Sławomir Nowak - kustosz i proboszcz parafii św. Katarzyny Aleksandryjskiej w Skalmierzycach. „Maryja z duszą i z ciałem została wzięta do Nieba i partycypuje w chwale, którą wysłużył nam Jezus Chrystus i którą nam zapowiada. Wszyscy dążymy do tego samego miejsca gdzie udała się Maryja. Ona nas uprzedziła. My musimy przedtem przejść przez pewne etapy naszego życia. Te etapy to śmierć, a potem zmartwychwstanie na końcu dziejów. I wreszcie razem z wszystkimi błogosławionymi i świętymi zasiadanie w chwale niebieskiej. Ale dla Maryi był wyjątek, Ona nie czekała na zmartwychwstanie do końca dziejów ludzkich, tylko po zakończeniu doczesnej pielgrzymki swego życia od razu została wzięta do Nieba”. - powiedział w homilii abp Gołębiewski. Hierarcha przypomniał także o rocznicy Cudu nad Wisłą i prosił, aby młode pokolenie Polaków wychowywać w duchu patriotyzmu i miłości do Ojczyzny.

Zwieńczeniem uroczystości była procesja Eucharystyczna dookoła świątyni. Wśród licznych pielgrzymów byli rowerzyści z Rososzycy i Towarzystwo rowerowe „Pielgrzym” z Ostrowa Wlkp.

Księdzu arcybiskupowi na pamiątkę pobytu w Skalmierzycach, ks. kustosz wręczył medal wybity z okazji 50 lecia koronacji obrazu Pani Skalmierzyckiej. Zwieńczeniem tegorocznego odpustu będzie Msza św odprawiona w najbliższą niedzielę o 17.00

Od wielu lat jarmark odbywa się przy ulicy Środkowej. Na stoiskach można było znaleźć zabawki, upominki czy obwarzanki.

Zdjęcia: Tomasz Klimowicz/Radio Rodzina Kalisz

 

 

 

 

 

 fot.Tomasz Klimowicz

 

 

 « powrót

Msze święte

Niedziela: 
7.00  9.00  11.00  17.00  

Dni powszednie:
7.30  18.00

Nabożeństwo Drogi Krzyżowej:
17.00 18.00

Gorzkie Żale z kazaniem pasyjnym:
16.00 w niedzielę

Adoracja: Wystawienie Najświętszego Sakramentu
w dni powszednie od 8.00 do 18.00; niedzile i święta od 12.00 do 17.00

Spowiedź święta

Pół gdziny przed każdą
Eucharystią

W pierwszy piątek miesiąca od 15.00 do 16.00 i 16.30 do 18.00
 

Biuro parafialne

Godziny otwarcia: 
od poniedziałku do soboty
po wieczornej Mszy św.,

tel. 517 021 111 

 

Komentarz do Ewangelii

I KOMUNIA ŚWIĘTA 2020

3 maja 2020r. będziemy obchodzić Uroczystość
I Komunii Świętej w naszej parafii.