W Sejmie projekt uchwały ws. ustanowienia roku 2020 Rokiem Karola Wojtyły

Posłowie klubu PSL-UED złożyli w Sejmie projekt uchwały wzywającej do ustanowienia roku 2020 Rokiem Karola Wojtyły. Przypadnie wtedy 100. rocznica urodzin papieża-Polaka. Zdaniem wnioskodawców, przypomnienie nauki i postaci wielkiego rodaka jest szczególnie ważne obecnie, gdy “Polacy szczególnie potrzebują przywrócenia braterstwa, jedności i wzajemnego szacunku”.

“Jego życiorys – podkreślają wnioskodawcy – czyni z niego wzorzec księdza, nauczyciela i człowieka zaangażowanego w ulepszanie świata”. Niewielu Polaków w dziejach zapisało się na stałe w historii powszechnej tak jak Karol Wojtyła. Warto więc uczynić go patronem roku 2020 – wzywają parlamentarzyści Polskiego Stronnictwa Ludowego i Unii Europejskich Demokratów.

Dalej przypominają m.in., że życiową misją papieża Polaka była walka o godność i szacunek każdej istoty ludzkiej, czemu wielokrotnie dawał wyraz w swoich encyklikach. Nazywany „papieżem pielgrzymem”, odbył 104 podróże duszpasterskie do każdego zakątka świata.

W swoich homiliach – czytamy w uchwale – Jan Paweł II otwarcie krytykował kapitalistyczny wyzysk człowieka przez człowieka, apelował o pokój i braterstwo, krytykował reżimy tak południowoamerykańskie, jak i komunistyczne. Był pierwszym w dziejach papieżem, który przekroczył drzwi synagogi i meczetu.

O Żydach wyrażał się jako „starsi bracia w wierze”, inicjując historyczny przełom w historii stosunków judaizmu i chrześcijaństwa. W duchu ekumenizmu dążył także do pojednania wszystkich odłamów chrześcijaństwa, stawiając nacisk na podobieństwa, nie na różnice – przypominają autorzy projektu uchwały.

Karol Wojtyła – stwierdza projekt uchwały – nigdy nie zapomniał jednak o Ojczyźnie. Sprawy Polski i Polaków traktował jako osobisty priorytet. Jego słynne kazanie z czerwca 1979 r. ze słowami „Niech zstąpi Duch Twój i odnowi oblicze tej Ziemi” traktowane jest jako symboliczny początek upadku reżimu komunistycznego w Polsce i całej środkowowschodniej Europie.

Zdaniem klubu PSL-UED, ogłoszenie roku 2020 Rokiem Karola Wojtyły będzie oddaniem hołdu i honoru naszemu wielkiemu Rodakowi, a także okazją do przypomnienia jego nauki. “Szczególnie ważnej w obecnych czasach, kiedy Polacy szczególnie potrzebują przywrócenia braterstwa, jedności i wzajemnego szacunku” – dodają autorzy złożonego w Sejmie projektu uchwały.

źródło; Portal eKAI

I KOMUNIA ŚWIĘTA 2019