W Sejmie projekt uchwały ws. ustanowienia roku 2020 Rokiem Karola Wojtyły

Posłowie klubu PSL-UED złożyli w Sejmie projekt uchwały wzywającej do ustanowienia roku 2020 Rokiem Karola Wojtyły. Przypadnie wtedy 100. rocznica urodzin papieża-Polaka. Zdaniem wnioskodawców, przypomnienie nauki i postaci wielkiego rodaka jest szczególnie ważne obecnie, gdy “Polacy szczególnie potrzebują przywrócenia braterstwa, jedności i wzajemnego szacunku”. 

“Jego życiorys – podkreślają wnioskodawcy – czyni z niego wzorzec księdza, nauczyciela i człowieka zaangażowanego w ulepszanie świata”. Niewielu Polaków w dziejach zapisało się na stałe w historii powszechnej tak jak Karol Wojtyła. Warto więc uczynić go patronem roku 2020 – wzywają parlamentarzyści Polskiego Stronnictwa Ludowego i Unii Europejskich Demokratów.

Dalej przypominają m.in., że życiową misją papieża Polaka była walka o godność i szacunek każdej istoty ludzkiej, czemu wielokrotnie dawał wyraz w swoich encyklikach. Nazywany „papieżem pielgrzymem”, odbył 104 podróże duszpasterskie do każdego zakątka świata.

W swoich homiliach – czytamy w uchwale – Jan Paweł II otwarcie krytykował kapitalistyczny wyzysk człowieka przez człowieka, apelował o pokój i braterstwo, krytykował reżimy tak południowoamerykańskie, jak i komunistyczne. Był pierwszym w dziejach papieżem, który przekroczył drzwi synagogi i meczetu.

O Żydach wyrażał się jako „starsi bracia w wierze”, inicjując historyczny przełom w historii stosunków judaizmu i chrześcijaństwa. W duchu ekumenizmu dążył także do pojednania wszystkich odłamów chrześcijaństwa, stawiając nacisk na podobieństwa, nie na różnice – przypominają autorzy projektu uchwały.

Karol Wojtyła – stwierdza projekt uchwały – nigdy nie zapomniał jednak o Ojczyźnie. Sprawy Polski i Polaków traktował jako osobisty priorytet. Jego słynne kazanie z czerwca 1979 r. ze słowami „Niech zstąpi Duch Twój i odnowi oblicze tej Ziemi” traktowane jest jako symboliczny początek upadku reżimu komunistycznego w Polsce i całej środkowowschodniej Europie.

Zdaniem klubu PSL-UED, ogłoszenie roku 2020 Rokiem Karola Wojtyły będzie oddaniem hołdu i honoru naszemu wielkiemu Rodakowi, a także okazją do przypomnienia jego nauki. “Szczególnie ważnej w obecnych czasach, kiedy Polacy szczególnie potrzebują przywrócenia braterstwa, jedności i wzajemnego szacunku” – dodają autorzy złożonego w Sejmie projektu uchwały.

źródło; Portal eKAI« powrót

Msze święte

Niedziela: 
7.00  9.00  11.00  17.00  

Dni powszednie:
7.30  18.00

Nabożeństwo Drogi Krzyżowej:
17.00 18.00

Gorzkie Żale z kazaniem pasyjnym:
16.00 w niedzielę

Adoracja: Wystawienie Najświętszego Sakramentu
w dni powszednie od 8.00 do 18.00; niedzile i święta od 12.00 do 17.00

Spowiedź święta

Pół gdziny przed każdą
Eucharystią

W pierwszy piątek miesiąca od 15.00 do 16.00 i 16.30 do 18.00
 

Biuro parafialne

Godziny otwarcia: 
od poniedziałku do soboty
po wieczornej Mszy św., 

 

Komentarz do Ewangelii

I KOMUNIA ŚWIĘTA 2020

3 maja 2020r. będziemy obchodzić Uroczystość
I Komunii Świętej w naszej parafii.